خودرو

مهم ترین نکات نگهداری خودرو

بی تردید مناسب ترین روش برای نگهداری خودرو پیگیری برنامه سرویس کمپانی تولید کننده ماشین است. این گزینه بنا به دلایل مختلف برای افراد و رانندگان کافی نیست. یکی از مهم ترین دلایل هزینه سنگین این روش است. سرویس خودرو بصورت منظم توسط کارخانه و کارشناسان شرکت سازنده حسابی خرج روی دست می گذارد. زمانی که بحث سرویس و نگهداری ماشین می شود اکثر مردم تنها به تعویض فیلتر هوا و روغن فکر میکنند  و دیگر سرویس های مورد نیاز ماشین را لازم نمیدانند و بیخیال آنها می شوند. این طرز تفکر در دراز مدت می تواند برای ماشین تان مشکل ساز شود اما اگر تصمیم گرفته اید که به هر دلیلی قید سرویس های دوره ای کارخانه ای ماشین را بزنید باید نکاتی که در ادامه گفته می شود را رعایت کنید. در این مقاله قصد داریم درمورد مهم ترین نکات نگهداری خودرو صحبت کنیم.

مهم ترین نکات نگهداری خودرو کدام اند؟

در قسمت بالا گفتیم که اگر می خواهید بیخیال سرویس های دوره ای که تسوط کارخانه سازنده می شود بشوید بهتر است چندین نکته را در ستور کار قرار دهید که آنها عبارتند از.

 • چک کردن روغن ترمز
  بررسی روغن ترمز به خاطر پتانسیل جذب رطوبت از اهمیت خاصی برخوردار است. در سیستم های ترمز بسته شده نیز امکان وجود دارد که رطوبت توسط روغن ترمز از محیظ اطراف جذب شود. وجود رطوبت با پایین آمدن جوش مایع می تواند باعث زنگ خوردگی در تمامی سیستم شود. بصورت کلی کارخانه های سازنده خودرو در چندین نوبت به پاکسازی اثرات تبخیر روغن می پردازند. اما اگر این مهم توسط شرکت سازنده انجام نشده بود باید هر سه سال یکبار نسبت به سرویس و پاکسازی این قسمت بپردازید. چک کردن روغن ترمز جز مهم ترین نکات نگهداری خودرو است.

                                                                عدم بررسی روغن ترمز موجب زنگ زدن سیستم ماشین می شود

   

 • تعویض روغن گیربکس
  بعضی های ادعا میکنند و معتقدند که مایع خنک کننده در ماشین میتواند مادام العمر کار کند اما این فکر اشتباه است. خرابی مایع خنک کننده در زمان با عوض شدن دما و تعادل ph این مایع خنک کننده را از حالت عادی خارج می سازد و میتواند منجر به خرابی موتور یا بخش های شود که نیاز به خنک شدن دارند. 65 تا 97 هزار کیلومتر بهتر افاصله زمانی برای تغییر و تعویض مایع خنک کننده است. تغییر مایع خنک کننده باعث می شود که تعادل ph به حالت عادی بازگردد. در این صورت میتواند سیستم ماشین را نیز خنک نگه دارد. رسیدگی به مایع خنک کننده یکی از مهم ترین نکات نگهداری خودرو است.

  تعویض روغن گیربکس جز مهم ترین راه های نگه داری از ماشین است

   

 • افزایش دمای متور خودرو
  وظیفه اصلی فیلتر هوا پاک کردن هوای بیرون ماشین است که به داخل ماشین می آید و می تواند سرنشینان را تخحت تاثیر قرار دهد. در بعضی خودرو ها فیلتر هوا وضیفه تصفیه هوا و مقابله با گرد و خاک را دارند. اما در برخی از ماشین ها فیلتر هوا علاوه بر گرد و خاک میتواند از ورد هوای نامطبوع و آلاینده ها را نیز بگیرد. تعویض این فیلترها هزینه گرانی روی دست شما نمیگذارد و می توانید هوای درون ماشین تمیزتر کنید. با وجود ماشین های جدید که بصورت اتومات سوپاپ های هیدرولیک را تنظیم می کنند. ماشین های زیادی وجود دارند که از لیفترهای مکانیکی سوپاپ استافده می کنند. این لیفترها بصورت منظم و دوره ای به سرویس و پاکسازی نیاز دارند. اگر ماشین شما دارای سوپاپ های تنظیم نشده باشند می توانند قدرت و بازدهی ماشین را کاهش دهند و در بدترین حالات نیز منجر به خرابی موتور و سوختگی سوپاپ می شود. این مور نیز جز مهم ترین نکات نگهداری خودرو است. اما باز بهتر است در صورت امکان از سرویس ها دوره ای کارخانه استفاده کنید.
 • تعویض تسمه تایم
  تسمه تایم معمولا با برخورد پیستون و سوپاپ ها دچاره پارگی می شود . اگر می خواهید از این پارگی و خطرات بعدی آن جلوگیری کنید باید در زمان های مناسب به شرح زیر اقدام به تعویض آنها کنید.

پراید: 100000 کیلومتر

رنو مگان: 60000 کیلومتر

هیوندای آوانته: 100000 کیلومتر

ورنا: 65000 کیلومتر

پژوهای پرشیا، 405 و 206: tu5 کیلومتر

                                                                                تعویض تسمه خودرو در زمان مناسب

بررسی لاستیک و چرخ

بررسی لاستیک و چرخ نیز جز مهم ترین نکات نگهداری خودرو است. باید آج لاستیک ها و والف های ورودی هوا را بصورت مداوم مورد بررسی قرار دهید. مخصوصا اگر در جاهای شلوغ و پرترافیک یا جاده های خارج شهر رفت و آمد دارید. هتر است باد لاستیک را بصورت ماهانه چک کنید  و درصورت امکان به بالانس چرخ ها نیز بپردازید. یکی از نکاتی که باعث خرابی لاستیک های می شود چرخاندن درجای فرمان ماشین است.

باتری و مهم ترین نکات نگهداری خودرو

برای افزایش طول عمر و سلامت باتری، بهتر است از خاموش ماندن باتری برای روز های متوالی جلوگیری کنید. اگر برای روز های پی در پر قرار است از ماشین تان استافده نکنید. بهتر است هرچند روز یکبا به ماشین سر بزنید و باتری را با استارت زدن فعال کنید. یا اگر قصد رفت به سفر را بدون ماشین شخصی دارید بهتر است به افراد دیگر خانواده بسپارید تا از خاموش ماندن باتری برای چند روز جلوگیری کنند. در تمام فواصل بخصوص تابستان بهتر است سطح مایع باتری بصورت مداوم بررسی شود. در مورد باتری های خشک این نکته حائز اهمیت است که باتری های خشک نیاز به نگهداری خاصی ندارند. وضعیت باتری جز مهم ترین نکات نگهداری خودرو است.

                                                                           از خاموش ماندن باتری ماشین جلوگیری کنید

3 مورد از نکاتی که بعضی رانندگان در نگهداری از خودرو به آنها توجه نمیکنند

در برخی موارد گاهی دیده می شود که بعضی رانندگان به یک سری از رسیدگی ها مانند چک کردن چراغ خطر، مایع شست و شوی شیشه خودرو، وایر شمع خودرو اهمیت نمی دهند. اگر نگهداری از ماشین تان برایتان بسیار مهم است بهتر است تمامی موارد گفته شده را مدنظر قرار دهید و به بررسی آنها بصورت مداوم بپردازید. برای مثال زمانی که چراغ خطرتان فعال می شود بهتر است هرچه زودتر به نزدیک ترین تعمیرگاه اطراف خود مراجعه کنید. یا باید بصورت مداوم و بعد از هر 8000 کیلومتر وایر شمع ماشین تعویض گردد. بصورت کلی برای جلوگیری از تجمیع ویروس ها، لکه و باکتری در نقاط مختلف ماشین مانند فرمان و دنده بهتر است بصورت برنامه ریزی شده به نظافت ماشین بپردازید تا از وجود گرد و غبار و چربی نیز جلوگیری کنید. برای حفاظت از خودرویتان بهتر است مهم ترین نکات نگهداری خودرو را رعایت کنید.

نتیجه گیری مهم ترین نکات نگهداری خودرو

در این مقاله سعی شد در مورد مهم ترین نکات نگهداری خودرو صحبت کنیم. بهتر است برای تمامی موارد گفته چک لیست تهیه کنید و بصورت منظم برای جلوگیری از خرابی های دیگر ماشین تان برای به بررسی های مورد نیاز بپردازید. جدا از این نکات، داشتن یک مکانیک مطمئن و ماهر و یا مراجعه به نمایندگی ها می تواند خیال شما را بیش از پیش از سلامت ماشین تان راحت کند یا اینکه در آموزشگاه برق خودرو دوره های لازم را بگذرانید

سوالات متداول مهم ترین نکات نگهداری خودرو
 1. هرچند وقت یکبار قطعات لاستیکی ماشین را چک کنیم؟
  بهتر است قطعات لاستیکی و پلاستیکی ماشین را هر شش ماه یکبار بررسی کنید
 2. چه زمانی آب رادیاتور را تعویض کنیم؟
  بهترین زمان برای تعویض آب رادیاتور سالی یکبار است
 3. اهمیت تعویض روغن گیربکس چیست؟
  تعویض به موقع روغن گیربکس میتواند سلامت گیربکس و روان شدن آنرا تضمین نماید

دیدگاهتان را بنویسید