خودرو

نکاتی برای نگهداری از خودرو در روزهای گرم بهار و تابستان

نکاتی برای نگهداری از خودرو در روزهای گرما

نگهداری از خودرو در روزهای گرم تابستانی نیاز به دانش پیچیده ای ندارد بلکه با داشتن آگاهی مختصر در مورد نحوه عملکر قطعات در فصول مختلف سال می توانید کارآیی بیشتری را از خودرویتان انتظار داشته باشید. این روزها هوا آنقدر گرم شده که شرایط را برای دارندگان خودرو نیز سخت تر کرده است. گرم شدن زیاد قطعات ماشین می تواند موجب خسارت و یا از بین رفتن آن شود.

نگهداری خودرو

پس بهتر است علاج واقعه را قبل از وقوع آن دانست و تدابیری برای نگهداری خودروی خود اندیشید. در این بخش از دانستنی های خودرو در سایت طوس یدک شرق سعی داریم به هفت مورد بپردازیم که با رعایت آنها می توانید شرایطی عادی برای استفاده از خودرو فراهم کنید.

نگهداری خودرو در تابستان و هوای گرم

سیستم کولر خودرو را بازدید کنید

سیستم کولر خودرو را بازدید و سرویس های مربوط به آن مانند شارژ گاز، تعویض تسمه کولر و تعویض فیلتر خشک کن هوای کولر را انجام دهید. بهتر است از کولر به صورت بهینه استفاده کنید زیرا روشن بودن کولر، توان زیادی را از موتور می گیرد و سبب زیاد شدن دمای موتور و مصرف سوخت می گردد.

 نکات مراقبت از خودرو

بازدید از سیستم کولر خودرو

دمای سیستم خنک کاری موتور را تنظیم کنید

در ابتدای فصل تابستان ، دمای سیستم خنک کاری موتوررا در حد نرمال تنظیم کنید و مدار سیستم جرقه زنی و سیستم خنک کاری را بررسی کنید و در کل موتور خودرو را تحت آزمایش عملکرد قرار دهید و عیوب آن را برطرف کنید.

در هوای گرم مخزن شیشه شور را پر کنید

در فصل گرما و سرما منبع شیشه شور را از مایع پر کنید و هرگز از محلول های ضدیخ، در داخل مخزن شیشه شور نریزید. به علت نزدیکی مخزن شیشه شور به موتور و گرمای زیاد، خالی بودن منبع در فصل گرما سبب خشکی، شکنندگی و خرابی زودرس پلاستیک می شود.

ترموستات موتور را در فصل تابستان باز نکنید

وجود ترموستات روی موتور در فصل تابستان الزامی است زیرا موجب می شود که موتور پس از روشن شدن و دراوایل صبح سریع به دمای نرمال برسد پس هرگز ترموستات موتور را در فصل تابستان باز نکنید.

از سالم بودن ترموستات زمانی که موجب گرم شدن موتور می شود، اطمینان یابید. سپس باقی سیستم خنک کاری مانند رادیاتور، پمپ خنک کاری و تسمه را بررسی کنید و عیب های آن را برطرف نمایید . در فصل تابستان موتور خودرو به زمان کمتری برای گرم شدن احتیاج دارد.

 نکات نگهداری از خودرو

نگهداری از خودرو در هوای گرم

تعویض روغن موتور خودرو در هوای گرم

اگر روغن موتور، جعبه دنده و دیفرانسیل خودروی شما از نوع زمستانه است ؛ در ابتدای فصل تابستان آن را با روغن های مناسب فصل یا چهارفصل تعویض کنید.

بررسی سیستم خنک کننده قبل از ریختن ضد یخ

از سلامت و کارآیی قسمت های مختلف سیستم خنک کاری مانند ترموستات، پمپ آب، شیلنگ ها و درب رادیاتور قبل از اضافه کردن ضد یخ اطمینان یابید.

تمام مسیر گردش ضد یخ را با باز کردن بست اتصال خروجی از ترموستات و شیلنگ لاستیکی با آب یا محلول های ویژه شستشو دهید. به وسیله برس پلاستیکی نرم بدنه بیرونی رادیاتوررا با محلول آب و صابون بشویید تا عبور هوا از میان پرده های رادیاتورراحت تر انجام شود.

بررسی تسمه پروانه خودرو در هوای گرم

هر 8000 تا 10000 کیلومتر تسمه پروانه را بررسی کنید تا از سالم بودن آن اطمینان یابید و لمی آن در حد و اندازه های توصیه شده باشد.

 نگهداری از خودرو در هوای گرم

در هوای گرم تسمه پروانه را بررسی کنید

برای نگهداری از خودرو از ضد یخ مناسب استفاده کنید

بعد از در نظرگرفتن شرایط آب و هوایی و حجم خنک کننده ضد یخ مناسب انتخاب کنید و داخل رادیاتور بریزید.

سازندگان خودرو، به عنوان سیال خنک کننده مناسب در خودروها ، محلول ضد یخ و آب (50 درصد حجمی آب و 50 درصد ضدیخ) را توصیه می کنند.

محلول 50 درصد ضد یخ، دارای پنج درصد انبساط حجمی است پس باید حدود پنج درصد حجم کل سیستم خنک کننده را خالی بگذارید. کارآیی نداشتن مناسب رادیاتور سبب افت نقطه جوش سیار خنک کننده و به جوش آمدن سریع آن می گردد.

برای نگهداری از خودرو سطح سیال خنک کننده بازدید شود

آب مصرفی در خودرو باید دارای سختی کمی باشد تا رسوب نگیرد. سطح سیار خنک کننده باید هر هزار کیلومتر یا هفته ای یک بار بازدید شود. در شرایط عادی باید سالانه یا پس از طی مسافت 30 هزار کیلومترتعویض سیال خنک کننده انجام شود اما در شرایط سخت رانندگی و بسته به شرایط زمان های تعویض سیال تفاوت دارد.

باد تایرها را کنترل کنید.

با افزایش دمای هوا در فصل تابستان فشار باد تایرها افزایش می یابد بنابراین در فواصل زمانی کوتاه تری باد تایرها را کنترل کنید.

فرمان خودرو را 180 درجه بچرخانید

قبل از ترک ماشین فرمان خودرو را 180 درجه بچرخانید تا قسمتی که شما آن را لمس می کنید در سایه قرار گیرد.

 نگهداری خودرو در فصل تابستان

چرخاندن فرمان خودرو

اتومبیل را در زیر نور مستقیم آفتاب پارک نکنید

برای به حداقل رساندن تبخیر بنزین از باک اتومبیل از پارک کردن اتومبیل در زیر نور مستقیم آفتاب خودداری کنید.

برای نگهداری از خودرو شمع ها را تعویض کنید

شمع ها را نیز هر 25000 کیلومتر بازدید و تمیز کرده و یا تعویض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.